Nowoczesne technologie druku 3D pozwalają na wytwarzanie niemal nieograniczonych geometrią elementów. Krótkie czasy realizacji oraz wysoka dokładność kształtowo-wymiarowa definiują zupełnie nowe obszary zastosowań. Druk 3D to już nie tylko prototypy, to również doskonałe narzędzie produkcji jednostkowej i krótkoseryjnej.Oferujemy szerokie spektrum usług z zakresu technologii druku 3D, obejmujące trzy główne procesy przyrostowe: osadzanie topionego materiału (FDM), spiekanie proszków (SLS) oraz utwardzanie żywic światłoczułych (SLA). Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować naszą ofertę do Państwa wymagań. O wyborze odpowiedniej technologii zadecyduje: czas realizacji zlecenia, dokładność wymiarowo-kształtowa, własności użytkowe materiału z którego wykonane zostaną elementy oraz oczywiście koszty ich wytworzenia. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu w wyborze odpowiedniej technologii. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą technologiczną na dedykowanych podstronach.
Wydruki 3D projektów klienta 1000x800x600.
Jedną ze specjalności naszej firmy jest wydruk 3D, a więc materializujemy przestrzenne obiekty 3D, powstających na podstawie komputerowych modeli 3D. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz korzystaniu z bogatego doświadczenia, jesteśmy w stanie wyprodukować dla Państwa skomplikowane makiety architektoniczne, funkcjonalne przedmioty użytkowe czy też prototypy, wzorce z materiałów technicznych o wskazanych parametrach.
Aby efekty naszej pracy zadowalały Klientów, działamy z największą precyzją i dbałością o każdy detal, a w uzyskiwaniu najwyższej jakości pomagają nam najlepsze na rynku drukarki. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi jesteśmy w stanie tworzyć wydruki 3D w niemal wszystkich kolorach, dlatego poza trwałością i możliwością praktycznego zastosowania wydrukowanych produktów, uzyskujemy również ich wyjątkowy efekt wizualny.
wydruki 3D realizujemy z różnorodnych poniższych materiałów:
- PLA
- CARBON
- HIPS,
- PVA
- Nylon
- ABS+
- PETG
- TPU (Gumy)
Metoda druku 3D – FDM
Warstwowe nanoszenie tworzyw sztucznych warstwa po warstwie z filamentu
FDM jest tanią technologią druku 3D, pozwalającą na produkcję elementów z szerokiego spektrum materiałów do wielu zastosowań.
DRUK 3D W TECHNOLOGII FDM
Technologia FDM (Fused Deposition Modelling) swoje działanie opiera na selektywnym osadzaniu uplastycznionego tworzywa na platformie roboczej. Materiał bazowy lub podporowy, w postaci filamentu (drutu o ściśle określonej średnicy), nagrzewany jest w głowicy (zwanej dyszą ekstrudera) do temperatury z zakresu 180°-260°, a następnie wytłaczany na platformę roboczą w postaci cienkiej ścieżki, której szerokość określa średnica robocza dyszy ekstrudera. Ścieżki materiału układane są w pojedyncze warstwy, które łączą się w gotowy model. Technologia ta wymaga stosowania dodatkowych struktur podporowych. Zaletą niewątpliwie jest możliwość stosowania wybranych materiałów w szerokiej gamie kolorystycznej. Aby wytworzyć model w technologii FDM, koniecznym jest:
.ECHY FDM
1. Przygotowanie modelu CAD 3D |
2. Warstwowe osadzanie tworzywa sztucznego |
3. Oczyszczanie struktur wspierających |
4. Wysyłka / obróbka dodatkowa modelu |
» Krótkie czasy realizacji
» Trwałe, różnorodne materiały
» Konkurencyjne cen
Czas realizacji:
Standardowo 2-5 dni roboczych; trybem przyśpieszonym 1-3 dni roboczych (zależny od zamówienia)
Grubość warstwy:
Od 0,06 mm do 0,5 mm (dobierana w zależności od przeznaczenia modeli)
Minimalna grubość ściany:
Od 0,8 mm do 1,6 mm (w zależności od wykorzystanej dyszy osadzającej)
Warianty wykończenia:
Standardowy (usunięte i oczyszczone supporty); wygładzany (pokryty żywicą); lakierowany (efekt lakieru samochodowego)
Zastosowanie technologii FDM:
» Modele koncepcyjne
» Modele prototypowe
» Przyrządy i narzędzia produkcyjne
» Przymiary i wzorniki
» Makiety architektoniczne
» Obudowy urządzeń elektronicznych
» Elementy konstrukcyjne
» Mocowania i łączniki
Do 70% wytrzymałości elementów wtryskowych przy 100% wypełnieniu modeli (anizotropowo)
Spiekanie laserowe proszków- SLS
Selektywne laserowe spiekanie proszków poliamidowych
DRUK 3D W TECHNOLOGII SPIEKANIA LASEROWEGO (SLS)
Druk 3D SLS polega na warstwowym spiekaniu proszków tworzyw sztucznych. Odpowiednio przygotowany materiał proszkowy nakłada się przy użyciu zgarniacza lub rolki na obszar roboczy, gdzie jest później podgrzewany, a następnie spiekany laserowo. Wiązka laserowa skanuje te obszary, które odzwierciedlają aktualny przekrój danego modelu, powodując ich zespolenie. Następnie platforma robocza obniża się o grubość warstwy i znów następuje nałożenie kolejnej porcji materiału. Cykl ten jest powtarzany, aż do uzyskania końcowej geometrii. Zastosowanie precyzyjnych układów skanujących pozwala uzyskiwać modele o złożonej geometrii i wysokiej jakości. Nie stosuje się struktur podporowych.
Spiekanie Laserowe, znane również jako selektywne spiekanie laserowe (SLS), to najbardziej wszechstronna i najczęściej stosowana technologia druku 3D.H
1. Przygotowanie modelu CAD 3D |
2. Warstwowe spiekanie proszku |
3. Oczyszczanie z luźnego proszku |
4. Wysyłka / obróbka dodatkowa modelu |
Y SLS
» Trwałość i wytrzymałość
» Swoboda w projektowaniu
» ealne do krótkich seri
Czas realizacji:
Standardowo ok. 7 dni roboczych; trybem przyśpieszonym 3-5 dni roboczych (tylko dla małych zamówień)
Grubość warstwy:
Standardowo 0,1 mm (dla niektórych materiałów 0,12 mm)
Minimalna grubość ściany:
Od 0,4 mm do 0,6 mm (w zależności od typu geometrii)
Warianty wykończenia:
Standardowy (oczyszczone z proszku); barwiony (koloryzowanie zanurzeniowe); lakierowany (efekt lakieru samochodowego)
» Modele koncepcyjne i funkcjonalne prototypy
» Krótkie serie produkcyjne
» Finalne wyroby
» Części zamienne i części maszyn
» Obudowy elektroniki
» Narzędzia pozycjonujące CMM
» Pomoce warsztatowe
» Modele przedoperacyjne i fantomy
» Modele architektoniczne, instalacje artystyczne
Dla materiału PA12 wytrzymałość na rozciąganie to 50 MPa (własności izotropowe)
Stereolitografia – SLA
Utwardzanie żywic termoutwardzalnych
Stereolitografia (SLA bądź SL) to technologia druku 3D wykorzystująca wiązkę lasera do warstwowego utwardzania żywic światłoczułych.
DRUK 3D W TECHNOLOGII SLA
Druk 3D SLA polega na warstwowym utwardzaniu fotopolimeru, tj. żywicy w której proces polimeryzacji wywoływany jest przy pomocy światła o określonej długości fali. Materiał w formie płynnej żywicy znajduje się w wannie urządzenia. Przed utwardzeniem każdej warstwy zgarniacz przejeżdża przez obszar roboczy, w celu wyrównania tafli cieczy oraz usunięcia z niej pęcherzy powietrza. Ostatnim krokiem druku 3D w technologii jest tzw. skanowanie czyli utwardzanie laserowe. Wiązka laserowa skanuje obszary, odzwierciedlające aktualny przekrój danego modelu, powodując jego polimeryzację (utwardzenie). Następnie platforma robocza obniża się (lub podnosi, w zależności od typu wykorzystywanego urządzenia SLA) o grubość warstwy a opisany cykl powtarza się aż do uzyskania pożądanej i końcowej geometrii. Wykorzystanie polimeru oraz precyzyjnego układu skanowania pozwala na osiąganie znakomitych własności mechanicznych o niskiej anizotropii (wpływie kierunku budowy).Technologia SLA stosowana jest zazwyczaj w produkcji jednostkowej lub małoseryjnej. Stereolitografia pozwala na budowę obiektów w pełni transparentnych, co dodatkowo wyróżnia ją na tle innych technologii przyrostowych. Dzięki wysokiej dokładności obiektów budowanych w procesie SLA, wykorzystuje się je również jako modele matrycowe do wykonywania silikonowych form odlewniczych stosowanych w technologii odlewania próżniowego (Vacuum Casting). Połączenie technologii SLA z Vacuum Casting eliminuje problem wysokich kosztów ponoszonych w trakcie wykonywania krótkich serii metodami wtrysku ciśnieniowego.
1. Przygotowanie modelu CAD 3D |
2. Warstwowa fotopolimeryzacja |
3. Oczyszczanie struktur wspierających |
4. Wysyłka / obróbka dodatkowa modelu |
CECHY
Czas realizacji:
Standardowo 2-5 dni roboczych; trybem przyśpieszonym 1-3 dni roboczych (zależny od zamówienia)
Grubość warstwy:
Od 0,025 mm do 0,1 mm (dobierana w zależności od potrzeb oraz kosztów)
Minimalna grubość ściany:
Od 0,4 mm do 0,6 mm (w zależności od typu geometrii)
Warianty wykończenia:
Standardowy (usunięte i oczyszczone supporty); szlifowany (dodatkowa obróbka mechaniczna); lakierowany (efekt lakieru samochodowego)
Zastosowanie technologii SLA:
» Modele koncepcyjne
» Modele prototypowe
» Modele precyzyjne
» Modele odlewnicze tracone
» Wzory i przymiary protetyczne
» Obudowy urządzeń elektronicznych
» Elementy konstrukcyjne
» Modele semi-transparentne
Wybrane materiały wytrzymałość na rozciąganie do 50 MPa (izotropowa, po naświetlaniu UV)